Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RES danışmanlık hizmeti, bir rüzgar enerjisi sistemi / santrali (RES) için yürütülen keşif, tasarım, bütçe, proje, kurulum vb gibi süreçleri kapsar. Bir RES projesinin fikir aşamasından pratikte enerji üretmeye başlamasına kadar geçen tüm süreçte teknik, idari, mevzuat, finans vb gibi başlıklar altında yapılan çalışmaları içerir. Bu bağlamda, RES danışmanlık hizmeti kapsamında projeyle ilgili fizibilite çalışmalarının yapılması, rüzgar türbini ve diğer ekipmanların seçimi, gerekli finansmanın sağlanması, yasal izinlerin alınması, kurulumun yapılıp tesisin devreye alınması vb gibi faaliyetlerde proje sahibine ve yatırımcılara gerekli destek sağlanır. Tüm bu çalışmaların sorunsuz, hızlı ve kolay bir şekilde yürütülebilmesi için RES danışmanlık hizmeti veren kişi ve kurumların bu alanlarda uzmanlığının ve tecrübesinin olması gerekmektedir.

Rüzgar enerjisi sistemleri, temelde rüzgar türbinleri aracılığıyla rüzgardan elektrik üretilmesini amaçlar. Bunun gerekli altyapı ve üstyapı hizmetlerinin sağlanması ve santralin şebekeden bağımsız, şebekeye entegre veya hibrit bir şekilde çalışması için gerekli teknolojik gereksinimlerin karşılanması gerekir. Bu sistemler ihtiyaç duyulan enerjinin miktarına, kurulum yapılan arazinin konumuna, rüzgar enerjisi potansiyeline, iklim ve elektriksel şartlara bağlı olarak farklı kapasitelerde inşa edilebilmektedir. Aynı zamanda farklı teknolojilerin kullanımı da söz konusu olabilir. Bir RES projesinin hazırlanması, sistemin kurulması ve devreye alınması gibi süreçler teknik, çevresel, sosyal ve finansal açıdan çok yönlü bir konudur. Bu nedenle proje sahiplerinin bu süreçte mutlaka RES danışmanlık hizmeti alınması tavsiye edilmektedir.

Bir rüzgar enerjisi danışmanlığı için saygın kurumsal geçmiş, alanında uzman bir ekip, teknik altyapı ve piyasa bilgisi olması gerekir. VERTA ENERJİ olarak müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için bu gereksinimleri ve çok daha fazlasını karşılamakta ve RES danışmanlık ile rüzgar enerjisi projelerinin her adımında gerekli desteği sunmaktayız. Sıfırdan tesis kurulumu, proje hazırlama ve tasarım, devreye alma, bakım ve tamir prosedürleri gibi RES’lerle ilgili genel veya spesifik her konuda VERTA ENERJİ’den RES danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

RES danışmanlık hizmetlerimizin kapsamı projes sahibinin veya yatırımcısının taleplerine göre değişebilir. Bu süreçte verdiğimiz hizmetlerin konusu temelde şu şekildedir:

  • Projeyle ilgili keşif çalışmasının yapılması
  • Elektrik üretim ve tüketim hesaplamalarının yapılması
  • Enerji ihtiyacı öz önünde bulundurularak kurulacak rüzgar türbinlerinin teknolojilerinin, sayısının, ölçülerinin ve kapasitelerinin çıkarılması
  • RES içerisinde gerekli diğer ekipmanların ve cihazların belirlenmesi
  • Projeyle ilgili bütçe çalışmasının yapılması
  • Bütçenin yetersiz olması durumunda finansman için alternatiflerin belirlenmesi; yatırımcı desteği, banka kredisi ve yeni ortakların bulunması gibi
  • Uygulama adımına geçilmesi ve RES kurulumunun yapılması
  • RES’in devreye alınması ve sistemin performans gereksinimlerinin doğrulanması

VERTA ENERJİ, kaliteli ve güvenilir RES danışmanlık hizmetleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarını en kısa sürede ve en uygun maliyetlerle karşılamayı hedeflemektedir. RES danışmanlık ile ilgili daha detaylı bilgi almak için hemen bizimler iletişime geçebilirsiniz.