Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Monokristal ve Polikristal Güneş Panelleri Arasındaki Farklar

Güneş enerjisi sistemlerinde (GES) doğru güneş panelini seçmek çok önemlidir. Sistemin performansı, panellerin dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği için monokristal ve/veya polikristal panel seçiminde özetle şu kriterler göz önünde bulundurulmalı ve doğru karşılaştırma yapılmalıdır:

  • Çatı Alanı

Çatılardaki kullanılabilir alan sınırlı fakat daha fazla güneş enerjisi çıkışına ihtiyaç varsa, daha yüksek verimlilikleri nedeniyle monokristal güneş panelleri değerlendirilebilir. Bu durumda paneller için ek maliyetler ortaya çıkabilir fakat bu maliyetler kısa vadede amorti edilebilir. Çünkü bu durumda daha küçük bir alandan yüksek verimlilik elde edilebilir.

  • Fiyat

Monokristal güneş panelleri, polikristal güneş panellerine kıyasla nispeten daha maliyetli olmaktadır. Deçimi yapabilmek için dikkatli bir fayda-maliyet analizi yapılmalı ve bütçe doğru bir şekilde planlanmalıdır. Bu konuda detaylı bilgiyi VERTA Enerji’den alabilirsiniz.

  • Kullanım Süresi

Monokristal ve polikristal güneş panelleri arasındaki ilk kurulum maliyetlerini karşılaştırırken, her birinin ortalama ömrü de göz önünde bulundurulmalıdır. Monokristal güneş paneli üreticileri, ürünün daha uzun ömürlü olması nedeniyle genellikle 25 yıl garanti sunmaktadır. Bu ömür parametresinde polikristal güneş panelleri çok farklı değildir ancak üreticilerin sunduğu garanti süresi değişebilir.

  • Sıcaklık Katsayısı

Sıcak havalarda, monokristal güneş panelleri, daha yüksek sıcaklık katsayıları nedeniyle yüksek verim sağlayabilir. Monokristal panellerdeki bozulmalar, sıcaklık arttıkça daha düşük oranda olmaktadır. Güneş enerjisi sistemi özellikle yazların daha uzun ve daha sıcak olduğu bir bölgede kuruluyorsa seçilen güneş panellerinin sıcaklık katsayısı dikkate alınmalıdır.

  • Verimlilik

Monokristal güneş panellerinin en önemli avantajlarından biri yüksek verimlilik oranlarıdır. Bu ürünler tek kristal yapıya sahip yüksek kaliteli silikondan üretilmiştir. Bu nedenle, bu hücrelerde elektrik akışı minimum dirence sahiptir. Öte yandan, polikristal güneş panellerinin avantajlarından biri daha düşük fiyatları olmasına rağmen, düşük silikon saflığı nedeniyle verimlilikleri de daha düşüktür.

Leave a comment