Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Otellerde Enerji Tasarrufu Yapmanın Yolları

Oteller, enerji tüketiminin oldukça yüksek olduğu tesislerdir. Çevreye duyarlı bir konaklama tesisi olmak ve enerji verimliliği yüksek yönetim sistemleriyle kâr elde edebilmek için işletmecilerin enerji tasarrufu yapması; daha da önemlisi bunu bir kurum kültürü haline getirmesinde fayda vardır. Gelişen teknoloji ile beraber enerji tasarrufu yüksek oteller inşa etmek veya mevcut otelleri bu konsept ile dönüştürmek çok daha kolaydır. Enerji tüketimi konusunda kurumsal sorumluluğu ve hassasiyeti yüksek otel işletmelerinin yapabileceği çalışmalardan ve düzenlemelerden bazıları şunlardır:

  • Akıllı iklim kontrolü teknolojileri

Isıtma, soğutma, havalandırma, nemlendirme vb gibi uygulamalar tüm otel işletmeler için ortak bir enerji tüketim kalemidir. Her işletme iklim kontrolü için özel bir HVAC (ısıtma, havalandırma, iklimlendirme) sistemine ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde Nesnelerin İnterneti (IoT) ve makine öğrenimi, işletmelerin enerji tüketimlerinde ve maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf etmelerine yardımcı olmaktadır. Kullanıcıların enerji tüketimlerini günlük doluluk ihtiyaçları etrafında programlamalarına izin veren akıllı termostatlardan, gerçek zamanlı doluluktaki dalgalanmaları izleyen akıllı sensörlere kadar, işletmelerin enerji maliyetlerinden tasarruf etmesine yardımcı olacak enerji yönetimi araçları bulunmaktadır. Oteller, rastgele doluluk düzenlerinde dahi akıllı enerji yönetimi sistemleri ile enerji tasarruflarını en üst düzeye çıkarabilmektedir. Bu sistemler, tüm yıl boyunca enerji tüketimini gerçek zamanlı olarak optimize etmek için gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları ve geriye dönük termodinamik, yerel hava durumu modelleri ve en yüksek talep yükleri gibi çeşitli veri kümelerini kullanmaktadır.

  • Isı pompası sistemleri

Akıllı termostatlar, işletmelerin iklimlendirme maliyetlerinden tasarruf etmesini sağlamaktadır. Fakat bu sistemler bu konuda tek çözüm değildir. HVAC donanım teknolojisindeki gelişmeler, işletmelere enerji maliyetlerinden tasarruf etmeleri için yeni fırsatlar da sunmaktadr. Örmeğin hava kaynaklı ısı pompaları, ısıyı bir binanın dışından içine (veya tam tersi) transfer etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu sistemler, bir yerden ısıyı absorbe etmek ve başka bir yere bırakmak için buhar sıkıştırmalı soğutma prensiplerini kullanmaktadır. Oteller açısındna bakıldığında, hava kaynaklı ısı pompaları enerji verimli mahal ısıtıcıları veya soğutucuları olarak kullanılabilmektedir. Daha küçük veya bölmeli bir mahalin özel iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılamak için merkezi HVAC sistemlerine aşırı yük binmesinin de önüne geçmektedir.

  • Akıllı aydınlatma teknolojileri

Akıllı aydınlatma teknolojileri otellerin enerji ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarını, tüketimlerini otomatize etmelerini ve doluluktaki değişikliklere gerçek zamanlı olarak uyum sağlamalarını mümkün kılmaktadır. Bazı şirketler, akıllı LED aydınlatma sistemine geçerek enerji maliyetlerini ciddi oranda düşürebilmekte ve daha yüksek bir üretkenlik elde edebilmektedir. Akıllı aydınlatma sistemleri tesislerin tercih edilen aydınlatma sürelerini ayarlamasına ve tesis genelinde iş akışını iyileştirmek için iş süreçlerini aktif olarak izlemesine olanak tanımaktadır.

  • Otomatik kapanan prizler

Birçok otel için bir diğer önemli enerji maliyeti de elektronik cihazların bekleme modunda çektiği enerjidir. Otellerde kullanılan elektronik ve elektrikli cihazların birçoğu normal olarak kapalıyken bekleme moduna geçer ve düşük de olsa bir miktar enerji kullanmaya devam eder. İşte bu noktada otomatik güç kesen prizler kullanılabilmektedir. Bu prizler, cihaz kullanımda değilken veya oda boşken bağlı cihaz(lar)a giden gücü kesmek için kızılötesi sensörleri veya zamanlayıcılar kullanan akıllı elektrik bileşenleridir. Doğrudan otellerin, odaların veya diğer kısımların (çamaşırhane, bulaşıkhane, mutfak vs) kullanılmadıkları zamanlarda güç tüketen cihazlardan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

  • Su sistemlerini optimize etmek

Otellerin enerji başlığı altında bir diğer önemli gider kalemi de su kullanımıdır. Otellerdeki temizlik faaliyetlerinde, misafirlere yiyecek-içecek hazırlamada, odalara 7/24 sıcak su hizmeti sunmada, bahçe sulamada vb yoğun miktarda su kullanılmaktadır. Büyük ya da küçük, butik ya da resort otel olması fark etmeksizin her işletme temiz ve atık su sistemlerini akıllı hale getirerek enerji tasarrufu sağlayabilir. Örneğin, otelin her bir noktasında farklı amaçlarla kullanılan su miktarlarını anlık olarak takip ederek operasyonların istenildiği gibi yürütüldüğünü ve müşteri konforunun yüksek düzeyde karşılandığını izleyebilir. Su sistemlerindeki olası kaçaklar, yalıtım problemleri, bozuk bileşenler (sensör, vana, pompa vs) bu sayede hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve gerekli aksiyon alınabilir. Böylelikle, sistemin gereksiz yere enerji tüketmesinin önüne geçilebilir. Daha az su kullanımı, daha az pompa kullanımı, daha az sistem bakımı ve daha az arız demektir. Tüm bu kalemler, doğrudan veya dolaylı olarak enerji kullanımını azaltacaktır.

  • Düzenli bakım

Her tesiste ve sektörde olduğu gibi düzenli bakım yapılması, elektronik ve mekanik sistemlerin daha uzun ömrülü olmalarına ve verimli çalışmalarına katkı sağlamaktadır. Her ne kadar ilave bir gider kalemi gibi görünse de doğru ve yerinde yapılan bakımlar, oteldeki tüm sistemlerin verimliliğini artıracak ve enerji verimliliğini optimize edecektir. Örneğin, iklimlendirme sistemlerindeki hava filtrelerinin üretici firma tarafından belirtilen periyotlar ile değiştirilmesi, havalandırma fanlarının çektiği gücü azaltacak; aynı zamanda hava kalitesini iyileştirerek müşteri konforunu artıracaktır.

  • Personel farkındalığını artırmak

Personellerin enerji verimliliği konusundaki farkındalığını artırmak, tesislerin enerji tüketimini uzun vadede düşürebilmektedir. Temizlik, eğlence, yiyecek-içecek hazırlama, bahçe düzenleme vb gibi operasyonlarda enerjiyi daha verimli kullanmaya odaklanan personeller, işletmelere çok ciddi bir kârlılık sağlayabilir. Bunun yanı sıra, misafirleri de uygun bir şekilde bu sürece dahil etmek de faydalı olabilir. Örneğin, havluların yeniden kullanımının tavsiye edilmesi, kullanılmadığında ışıkları ve cihazları kapatmayı hatırlatan hatırlatıcıların konulması, odalarda ayrı iklim kontrolleri varsa optimum oda sıcaklığı aralıkları için önerilerin sunulması iyi birer başlangıç olabilir.

Leave a comment