Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Otellerde Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) Nasıl Kullanılır?

Konaklama sektörünün en önemli yapıtaşı olan oteller, konaklama, yeme-içme, eğlence, deniz-havuz, spa vb gibi hizmetlerden vermektedir. Tüm bu hizmetler için çok yoğun bir şekilde enerji tüketmektedir. Tesisin temel elektrik, aydınlatma, iklimlendirme vb gibi ihtiyaçlarının karşılanması, misafirlere 7/24 sıcak su sağlanması, çevre düzenlemesi, havuz temizliği vb gibi nedenlerden ötürü enerji, otellerin en önemli giderlerinden biri olmaktadır. Bu enerji kullanımını önemli ölçüde azaltmak için güneş enerji sistemlerinden (GES) faydalanmak mümkündür. Özellikle yaz turizmi sezonunun çok hareketli geçtiği sıcak bölgelerde otel GES projeleri ile yüksek miktarda enerji tasarrufu yapılabilir.

Güneş enerji sistemleri otellerde farklı şekillerde kullanılabilir. En tipik uygulamalardan biri de çatı GES sistemleri olmaktadır. Çatılara yerleştirilen fotovoltaik paneller ile güneş enerjisi bir solar dönüştürücü ile doğrudan tesiste kullanılabilecek elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Bu sistemler ancak doğru bir teknik ve maliyet analizi yapılarak kurulduğunda ve devreye alındığında hizmet ömrü boyunca şirketin enerji maliyetlerini düşürebilmektedir. Ayrıca, tesisin sera gazı emisyonlarını azaltarak çevresel sürdürülebilirlik taahhütlerine bağlılığını güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra konaklama sektöründe “çevre dostu, sürdürülebilir, yeşil, doğaya saygılı” vb gibi imaj oluşturarak müşterilerin ilgisini çekmektedir.

Otel GES projeleri her açıdan faydalı olmakla beraber bu süreçte doğru bir projelendirme çalışmasının önemini göz ardı etmemek gerekir. Çünkü otelin güneş enerjisi kullanma potansiyelinin belirlenmesi, enerji modelinin çıkarılması, ihtiyaç duyulan solar enerji sisteminin tasarlanması, sistem bileşenlerinin tespiti, yatırım fiyatlandırması vb gibi çalışmalar kritik önem arz etmektedir. Otel işletmelerinin bu süreçte doğru bir proje ortağı ile beraber çalışmasında fayda vardır. Bu alanda tecrübe ve uzmanlık sahibi bir proje firmasıyla çalışmak maksimum verimli sistemlerin tasarlanması, kurulması ve devreye alınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, sistemin tamir, bakım, onarım vb gibi ihtiyaçları için de doğru adımlar atılabilmektedir.

Otellerde güneş enerjisi kullanımının bir diğer pratik yolu da solar su ısıtma sistemleridir. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan bu sistemler, otellerin belirli alanlarına (genellikle çatı bölgelerine) yerleştirilen solar paneller ile doğrudan sıcak su elde edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede otelde konaklayan misafirlere 7/24 sıcak su sunulabilmektedir. Güneş enerjili su ısıtma sistemlerinde ısıtılan su ısı eşanjörlerinden geçirilerek havuz suyunun ısıtılması amacıyla da kullanılabilir. Tesis genelinde ihtiyaç duyulan farklı süreç ve hizmetler için de yine bu sistemden elde edilen suyu kullanmak mümkündür.

Otel GES projeleri, konaklama işletmelerinin müşteri deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Örneğin, birçok otel normalde açık otopark şeklinde kullanılan otopark alanlarının üzerine güneş enerji panelleri koyarak doğrudan elektrik ya da sıcak su sağlayabilmektedir. Böylelikle, otel GES sistemleri için ilave bir alan işgal etmek zorunda kalmamaktadır. Bu otopark alanlarının içerisine elektrikli araçlar için güneş enerjisiyle çalışan şarj istasyonları koymak da oteller için çok verimli ve itibarı artıran bir seçenek olmaktadır. Elektrikli araç kullanımının giderek arttığı günümüzde oteller piyasada fark yaratmak için bu tür tasarımlara yönelmelidir.

VERTA Enerji, oteller için GES projeleri hazırlanması, sistem kurulumu, devreye alma vb gibi adımlarda işletmelere gereken desteği sunmaktadır. Daha detaylı bilgi için VERTA Enerji ile iletişime geçebilir; proje önerileri, teknik ve maliyet analizleri hakkında tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Leave a comment